haberurfadan.com: urfa haber

Bir hikâye ya da olgu üzerine edinilen bilgiye sav denir. Bu bilginin gazete, dergi üzere yapıt organlarıyla ya da radyo, göstergeç üzere muhabere vesaitıyla topluma sunulmak üzere yazgılı dayanıklı hâline getirilmesine de sav yazgısı adı verilir. Gün boyunca insanoğlu muhabere ihtiyacını gitmek midein çeşitli yollar aramış bu yalnızçla kil tabletlere, ceylan derilerine ve kayalara yazgılarını yazmışlardır. Matbaanın icadıyla yazın meslekında önemli değişiklikler olmuş giderek gazetecilik ortaya çıkmıştır. Gazeteler muhabere vesaitının geniş olmadığı dönemlerde yegâne muhabere aracı olarak kullanılmıştır. Kitle muhabere vesaitının gelişmesi ile birlikte sav ve habere ulaşma yolları değnöbetmiştir. Günümüzde insanoğlu gazete, TV ve İnternet ile muhabere gereksinimlerinı önlamaktadırlar. Habere ulaşmanın çok kolaylık başüstüneğu günümüzde habere hızlı ve muteber kaynaklardan ulaşabilmek elan da önemli hâle gelmiştir. Habere ehil olan can ve toplumlar, dirimın mütebeddil ve gelişen koşullarını hızla yorumlayıp mutabakat katkısızlayabilmekte ve böylelikle siyasal, soylu erki, içtimai ve kültürel alanlarda avantajlı konuma gelebilmektedir. çav, kaynağını yaşamdan kızılır ve özellikle çok hızlı değnöbetimlerin başüstüneğu günümüz dünyasında habersizce geçmek, adeta dirimın dışında geçmek valörına gelmektedir. Günümüzde skorları her geçen tarih artan yazgılı, görsel ve nöbetitsel yapıt organları, topluma sav iletmekte ve insanoğluı yaşananlardan haberdar etmektedir.

Her hikâye ve olgu sav değeri taşımaz. Haberi verilecek olayda ya da olguda ilişik çekicilik ve toplumun genelini ilgilendirme nitelikleri aranır. Bu niteliklere ehil hikâye ve olgular sav değeri taşır. Haberciler bunu “Köpeğin beniâdemı ısırması sav değildir, insanoğlunun köpeği ısırması haberdir.” kavlükararüyle süssüzçe ilkeleştirmişlerdir. Haberci yani muhabir, toplumun ilgisini çekecek bu vakaları antraktştırıp sav hâline getiren kişidir. Bir muhabir midein rastgele birinin yolda yürürken düşmesi sav değeri taşımazken bir ülkenin mutluluk resi beyının düşmesi sav değeri taşır. Bunu belirleyen ölçüt, toplumun genelini ilgilendiriyor olmasıdır. Selen YAZISININ NİLifİKLERİ Nitelik, bir haberin eğer olmazsa olmazıdır; haberi sav yapan esas taştır. Bir haberin değerini anlamak midein öncelikle sav konseptı üzerinde eğlenmek gerekir. Toplumda veya doğcezire meydana mevrut çeşitli hikâye, keyfiyet ve görünümle ilişkin bili ve duyurulara sav denir. Bu haberlerin halka duyurulması amacıyla belli başlı kurallar gözetilerek hazırlananlarına da sav yazgıları denir.

https://haberurfadan.com/

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Seo Fiyatları https://bahcelievlermarangoz.name.tr/ https://bursayoreselyemekler.name.tr/ https://gumruk.name.tr/ https://kayseriwebtasarimseo.name.tr/ https://hurdaalimsatim.name.tr/ IQOS
Puro Satın Al puff bar satın al
instagram takipçi satın al